Ивана Наскова

Чикаго беше љубов на прв поглед! Слушнав од многу луѓе за неговата убавина, но навистина зборови не ја опишуваат убавината на овој град! Прошетав и видов многу места и градови, но Чикаго е мојата прва љубов во Америка, а првата љубов не се заборава.

Тулумбите на Тета

Тулумбите како рецепт потекнуваат од Турција. Самиот збор значи пумпа, а подетално не
успеавме да откриеме зошто. Но овде сме да ви го претставиме рецептот на нашата
читателка Биле која е позната по превкусните “Тулумби на Тета” во Чикаго.

Како до подобар Имунитет ?

Имунитетот е способност на организмот да ги препознае туѓите тела кои го загрозуваат и да се заштити од нив. Под туѓи тела кои штетно делуваат на нашиот организам ги вбројуваме разните бактерии, вируси и паразити.

Патот до успехот со Павле Биков – Рафа

Среќен сум и горд на се што сум постигнал досега. Јас сум личност која сака да си поставува цели и се трудам да го остварам тоа што ме прави среќен. Верувајте во себе, бидете храбри и упорни да го остварите тоа што сте го замислиле.

Посетете го најголемиот rooftop во Америка, кој се наоѓа токму во Чикаго

Иако летото штотуку замина, тоа не значи дека забавата на отворено и коктелите
завршија. Бидете секогаш расположени за нова авантура. На површина од околу 3300
метри квадратни пред неколку месеци се отвори најголемиот rooftop во Америка. И ни
помалку ни повеќе туку во нашиот Чикаго. Со незаменливиот поглед на езерото Мичиген
и магичната панорама на Чикаго Offshore Rooftop & Bar е место кое мора да се посети. Се
наоѓа на трети кат во зградата за настани во Navy Pier. Можете да уживате на зајдисонце
или во вечерната глетка на Чикаго со уникатни коктели и внимателно избрано мени од
познатиот кувар Michael Shrader и неговиот тим. Offshore се состои од затворен простор и
тераса што го прави погоден за било кое годишно време. Во затворениот простор каде
што место ѕидови е само стакло, така што секогаш може да уживаш во глетката, има
сепариња, високи маси и дел за игри со пријателите односно билјард. На средината исто
така се протега бар долг 30 метри кој што има 60 столови. На терасата која што зафаќа
површина од околу 1800 метри квадратни се наоѓаат сепариња, високи маси и седум маси
со оган кој што се идеални да создадат пријатна атмосфера во ладните Чикаго ноќи. Од
понеделник до петок Offshore е отворен од четири попладне до полноќ, а за викенд од
единаесет до еден наутро. 
Местото е погодно за бранч во сабота или недела, за излегување со пријатели, пијачка
после работа со колеги или поголеми настани. Поради тоа што се простира на огромна
површина постои и дел од 790 метри квадратни кој може да се изнајми за приватен
настан, за кој што ќе имате можност да изберете храна од мени составено само за таа
потреба. Вработените се екстра љубезни и тоа е детал кој е јаготка на шлагот за посетата
на овој локал да е незаборавна!

Тања Стојкова

San Francisco

Сан Франциско, град од кој застанува здивот на мал милион начини

Сместена на Пацифичкиот Океан, со идеална клима и природа, Калифорнија е држава
која плени со својата убавина. Но еден факт е сигурен, каде и да одите, кои градови да ги
посетите ќе бидете уверени дека секој град живее сам за себе и секој е различен од
другиот. Секој крајбрежен град има своја вибрација, убавина и автентичност која ќе Ви
даде чувство како да сте прв пат во оваа прекрасна држава. Една работа што е заедничка
за сите нив е тоа што сите изобилуваат со прекрасни плажи, а сето останато е приказна
сама за себе. Ако на Вашата листа за патување не сте го ставиле Сан Франциско или сте се
двоумеле дали да го посетите, уште сега погледете во календарот и резервирајте ги
Вашите слободни денови за посета на овој прекрасен град.
Она што го прави препознатлив пред сите други градови е тоа што целиот град е сместен
на брдо. Или сте во подножјето и пред себе имате поглед на угорници, или сте горе и го
имате Сан Франциско на дланка. Ако сте во добра кондиција и сакате да пешачите,
добрата вест е дека овој град може да се испешачи и види во неколку дена. А ако сте од
оние помрзеливите, електричните тротинети ќе бидат ваш најдобар другар. Со околу 260
сончеви денови во годината, овој град може да се пофали со идеална клима во секој
период од годината. Наочари за сонце за преку денот и тенка јакна за вечерта и вие сте на
вистинското место.
Ако сте сместени во центарот на градот сите работи ќе Ви бидат на дофат. Прошетајте до
Union Square, испијте кафе во едно од кафулињата и бидете пасивен набљудувач на
брзиот живот во Сан Францицко. Обиколена со безбројни бутици, продавници за
сувенири, уметнички галерии и салони за убавина, Union Square плаза е препознатлива
туристичка дестинација. За сите вљубеници во уметноста на само неколку блока од оваа
плаза се наоѓа Музејот на современата уметност. Сместен на четири спрата со 33 000
изработки од уметнички слики, склуптури, фотографии и дизајни, овој музеј е еден од
најголемите во САД а воедно и на светско ниво. Ако сакате да избегнете од топлото сонце
и брзиот живот, одвојте неколку часа од вашата агенда за посета на овој музеј и отидете
си со уште едно искуство побогати. Ако сепак повеќе сакате да уживате во надворешните
активности, прошетајте во Yerba Buena Gardens одма наспроти Музејот на уметноста и
почастете се со освежителен коктел во B restaurant & Bar каде ќе уживате во прекрасната
глетка на овој парк. Ноќта поминете ја во безбројните ресторани и барови со превкусна
храна и жива музика. Ако неможевте да се изнаситете на убавините на овој град преку
денот тогаш ноќта поминете ја во некој од многуте барчиња на роофтопови и уживајте во
погледот на многубројните облакодери облечени во ноќна светлина.
Сан Франциско е дом на најозогласениот затвор во САД – Алкатраз, па ако сте во посета на
овој град, посетата на истиот е задолжителна активност. На само 2 км од крајбрежјето
сместен на мал остров, посетата на овој затвор ќе ви да даде чувство како да сте дел од
една историја толку блиска, а сепак толку далечна. Единствена пристапност до овој осторв
ќе имате со фери бродчиња кои нудат превоз и слободни активности но имајте на ум дека
картите се распродаваат многу брзо, така да обезбедете ги навреме. Да се види и

почувствува место кое било дом на најомразените криминалци е повеќе од животно
искуство. Аудио турите кои се дел од посетата на овој затвор се одличен водич кој ќе ве
однесет во еден свет кој ќе ви остане во сеќавање засекогаш. Познато како место од кое
никој не успеал да се избега, овој остров е повеќе од еден затвор. Надвор од ќелиите и
високите ѕидови, ќе видете прекрасна флора и фауна и преубава панорама од Сан
Фрациско и неговите убави мостови. Иако во употреба како затвор бил само 29 години и е
затворен поради големите трошоци за одржување, Алкатраз оставил белег во
Американската историја за кој ќе се зборува и прераскажува за уште многу идни
генерации.
Недалеку од фери пристаништето, на околу 10 мин одење посетете го Pier 39, место каде
забавата никогаш не завршува. Полно со туристи и локалци, улична музика, храна и
пиење, Pier 39 е одлична дестинација за ги средите ги импресиите од посетата на
Алкатраз и да се вратите назад во реалноста. Ова е место кое живее преку целиот ден и
ноќ, така да, кога и да се одлучите да го посетите нема да погрешите, забавата е
загарантирана. А кога сте веќе во овој дел од градот, не пропуштајте да ја посетите и
најкривата улица во светот – Lombard Street.
Не сте биле во Сан Франциско ако не го посетите Golden Gate Bridge. Овој мост е еден од
најпрепознатливите интернационални симболи на Сан Франциско. Долг 1.5 км, Golden
Gate Bridge ги поврзува Сан Франциско Беј и Пацифичкиот океан. Без разлика дали ќе го
посетите преку ден или ноќ ќе бидете воодушевени од неговата убавина и нема да сакате
да си заминете од оваа глетка.
Ако сакате да побегнете од брзиот живот во Сан Франциско и сеуште имате време за
истражување и авантури, изнајмете кола и посетете ја Napa Valley. На околу еден час
возење од Сан Франциско, Napa Valley е рај за сите љубители на вино. Со повеќе од 400
винарии, Napa Valley е една од најпознатите и најголемите светски региони за
производство на вина. Прошетајте низ огромните гроздови пространства, тестирајте ги
најдобрите бели и црвени вина, научете го нивниот процес на создавање и уживајте во
спектакуларните пејжази пред вас. Ако сепак не сте љубители на класичните вина, тогаш
посетата на Domaine Chandon Winery е вистинското место за вас. Вкусете ги многубројните
газирани вина и шампањи, пробајте од највкусната локална храна и бидете дел од оваа
бајка. Легендата вели, кој еднаш ја посетил Napa Valley ќе сака да остане засекогаш. Но
ако мора да си отидете, потруди се да не бидеш ти возачот за враќање.
До следната авантура, во следниот број на Macedonian Social.

Горјан Славески- Професионален Боксер

Горјан Славески по потекло од Скопје, со боксот почнува да се занимава уште од 15
години. Неговите почетоци биле во школските сали, улици и подруми полни со
влага. Почнува активо да се занимава со боксот во Македонија, но наидува на
затворени врати и неверувања во неговиот потенциjал за професионален боксер.
Така разочаран од системот во својата родна земја судбината пред пет години го
натерала да замине и почне нов живот токму во Чикаго. Незнаејки што друго да
работи, бидејки боксот е она што го исполнува тој почнува активно да тренира.
Напорната работа и упорноста резултираат тој во 2015г стане професионален
боксер. Екипата од Macedonian Social го пронајде Гого, разговаравме со него за
неговите успеси и падови, за неговите планови и за соработката со музичкото дуо
ДНК.

MS Од каде желбата да спортуваш бокс? Што претставува боксот за тебе?
– Желбата за боксот како спорт не произлезе во ниеден момент, беше само пронаоѓање на
самиот себе во спорт каде што нема тимска соработка и потпора на соиграчи, додека пак
денес истиот тој спорт прерасна во пасија, љубов, кариера и начин на живот.
MS Каде се одвиваат тренинзите и колку пати во неделата?
– Тренирам 6 денови во неделата, некогаш и по два пати дневно.Тренинзите за бокс се во
Des Plains-Gregory Boxing, а тренинзите за физичка и кондициона припрема се во PXM
Cross fit во Edgewater.
MS Дали постојат посебни правила за исхрана и тренинзи пред натпревар?
– Не само пред натпревар, начинот на живот како боксер бара постојана посветеност и
стриктна диета, напорни тренинзи и упорност.
MS Дали некој од македонските компании во Чикаго те има спонозирано, колку знаат
да го вреднуваат твојот труд?

– Од нашите компании ме имаат еднократно спонозирано повеќе компании, некои од нив
навистина го ценат мојот труд и даваат вистинска морална и финансиска поддршка и сум
многу благодарен за сето тоа.

MS Можам да кажам дека боксот како спорт е многу тежок , дали секој може да го
спортува?

– Точно, боксот е тежок спорт, но го препорачувам на сите како хоби. За професионална
кариера не би го препорачал на секој, бидејки налага многу жртва и е доста ризично сето
тоа што го правиме и издржуваме.
MS Имаш многу борби, натпревари, издвој некој кој се од посебно значење за твојот
успех? Дали си наградуван?

– Во професионалниот бокс нема награди (освен парично на крај од борбата), но се трудам
да ја донесам мојата кариера до највисоко ниво. Немам некои посебни награди, секоја
борба ми има многу значење.
MS Дали боксот ти е хоби или професија? Спортуваш ли нешто друго? Што правиш во
слободно време?

– Боксот ми е професија. Се пронаоѓам во било која спортска активност затоа што сум
атлета, во слободно време играм фудбал, пливам, кошарка итн, најчесто моето слободно
време е поврзано со спорт.
MS Што е разликата меѓу македонскиот бокс и американскиот? Направи некоја
компарација.

– За споредбата на американскиот бокс со македонскиот ќе премолчам, затоа што нема
никакви сличности.

MS Која е целта во твојот живот , во однос на спортот? Кој е твојот идол?
– Целта е светска титула. Идол немам.
MS Неодамна беше дел од видео записот на ДНК. Кажи ни како дојде до соработка со
нив?

– Соработката со ДНК се случи спонтано, не беше планирано, ми дадоа многу поддршка и
решија да бидам дел од спотот, сакаа да помогнат на било каков начин.
MS Твојот совет за читателите на Macedonian Social?
Мојот совет за читателите на Macedonian Social е да не се откажуваат од своите соништа,
да го прават она што ги прави среќни по секоја цена. Животот е краток и вреди да се
ризикува СЕ, доколку тоа „се” ги прави несреќни во моментот, или на долгорочен план.

,,Sip and paint “, кога уметноста и забавата добиваат ново име

Macedonian Social е секогаш во тек со убавите трендови и уметноста. Затоа кога ќе се
спојат виното и сликањето настанува ,,Sip and paint “, еден поинаков начин на
доживување на уметноста, а во исто време и уживање во неа. Тоа е всушност сликање во
групи каде што секој може да пие од омиленото вино а во исто време и креира ремек-
дело.
Затоа екипата на Macedonian Social организираше токму вакво дружење и цртање во
,,Chicago Sip & Paint“, настан кој беше пополнет до последното столче. Боите, четките,
хартијата и се она што беше потребно за цртање секако беше овозможено од студиото, а
за вкусното вино кое се пиеше додека се црташе се погрижи Lemont Valley Market и сите
присутни имаа можност да ги пробаат вкусните еклери од Yummy Bites catering- Ирена.
Присутните имаа за задача да нацртаат девојка на плажа која чита Macedonian Social.
Целиот процес на сликање беше предводен од инструктор кој чекор по чекор покажуваше
како треба да оди сликањето и кои техники, бои и четки треба да се користат. Затоа што
,,Sip and paint ” е забава, сликање и пиење омилено вино, воопшто не е потребно да се
поседува искуство или талент за цртање. Треба само желба за убаво поминато време и
забавата е загарантирана.
Нашата домаќинка, сопственичката на ,,Chicago Sip & Paint“, Лили Митева ќе каже дека
македонците навистина уживаат во уметноста и имаат навистина талент за тоа. Конкретно
за сите оние кои присуствуваа на ова групно цртање таа ги пофали со чиста 10-ка, затоа
што навистина е заслужена.
Ја запрашавме од кога постои ова место и какво искуство црпи од уметноста?
Лили: Само што прославиме 5 години постоење во Јули. Навистина сум среќна и
благодарна, затоа што навистина уживам во она што го правам. Благословена сум со
оваа работа затоа што нема поубаво чувство да гледам како луѓето излегуваат од моето
студио среќни и задоволни од тоа како си поминале и што нацртале.
За самото времетраење на настанот, Лили ќе каже дека најчесто тие траат по 3 часа.
Студиото има на располагање околу 200 бои за сликање, а може да се црта на хартија,
стаклени чаши за вино или на дрвени даски.
Еве уште една идеја за тоа како може да го прославите вашиот роденден, да имате тим
билдинг, или пак да уживате во слободното време со вашите најблиски. Посетете ја и веб
страната https://www.sipandpaintchicago.com, и дознајте се за овој интересен пристап на
уметноста.

Ние како организатори на овој настан навистина бевме среќни што на еден поинаков
начин ја доближивме уметноста и забавата до сите оние кои присуствуваа. Ветуваме дека
ќе организираме што повеќе вакви интересни нешта, затоа што секој има потреба од
нешто поинакво, различно и оригинално.
Од самите фотографии ќе видите дека забавата беше загарантирана, а цртањето на
ниво.
Ние ќе ви порачаме дека следниот пат треба навистина да ни се придружите, а Лили од
,,Chicago Sip & Paint“ ќе ви каже:

 • Мој совет до сите читатели на Macedonian Social е да му дадат на цртањето шанса.
  Навистина е забавно, релаксира и се ужива во самиот процес на создавање на
  уметничко дело. И никој не треба да се секира дека треба да црта совршено, затоа што
  не постои совршенство во уметноста.

Животно осигурувње ДА или НЕ ?

Кога размислувате за осигурување, прва асоцијација ви е авто одговорност, осигурување за домаќинството и т.н….. Но зарем Вие не сте на прво место, зарем не треба прво да го обезбедите вашиот живот и животот на вашите најблиски? Ако одговорот е дека немате пари за да се заштитите себе си и вашето семејство, размислете за цената на една полиса, инвестирањето во безбедна иднина за вас и вашето семејство, која има иста цена со една вечера во ресторан.

Од година во година свесни сме дека процентот на заинтересиранот за животно осигурување се повеќе и повеќе се зголемува, и дека како човек старее така се повеќе се информира за и околу самиот процес на животно осигурување. Некогаш животот знае да ни донесе убави моменти, но се случуваат и такви од кој што не можеме да избегнеме, но затоа овде е животно осигурување кое на еден начин не прави заштитени и сигурни , и е одлична опција за нешто неочекувано. Подетално за оваа тема поразговаравме со финансискиот советник Анита Димитрова која ни дојде специјално во Чикаго да ни долови подетално што значи да се има ваков вид на осигурување, а воедно и да ги посети веке постоечките клиенти кој долги години работат со неа.

 1. Знаеме дека стапката на заинтересираност од година во година расте за животното осигурување. Ќе ни доловите ли одблиску за каков вид на осигурување станува збор и која е Анита?
 • Здраво Јас сум Анита родена во Штип, живеам и работам веќе седум години во САД, односно Бостон и овде сум со мојата сестра близначка Аница. Заедно завршивме Финансиски менаџмент на Универзитетот Гоце Делчев во Штип и дојдовме во земјата за која одсекогаш сме посакувале да живееме и да работиме, па така денес сонот е јаве и еве не станавме финансиски советници. По долго истражување која е најдобрата компанија од ваков тип се одлучивме за New York Life Insurance and investments кој веќе три години како работиме за нив и сме повеќе од задоволни. Животното осигурување во суштина значи заштина на семејството и децата. Доколку сте млад брачен пар кој штотуку добил бебе, се подразбира дека постојат поважни трошоци како што се креветче, количкa и други работи што на вашето новороденче му требаат. Без осигурување на живот, сите овие трошоци може да станат оптоварувачки или нема да вредат ништо ако некој од вас веќе нема да може да заработи. Детето не е само радост, туку и долгорочна одговорност. Неговата иднина зависи од навремените одлуки на неговите родители и затоа е добро родителите да почнат да штедат што е можно поскоро.. Многу често наидувам на Gofound me ситуации, каде молат за помош и пари за да се однесе телото во Македонија, а што понатаму? Дали и вие сакате да се најдите во една таква незгодна ситуација ? Јас НЕ. Затоа животното осигурување е најсигурното нешто за нас.

        2. Колку е заинтересираноста на македонскиот народ за ова осигурувањње, знаат ли македонците да мислат на иднината ?

 • На мое огромно задоволство морам да признаам дека заинтересираноста расте. Бројот на моите македонски клиенти од ден на ден е се поголем. Неможам да ви опишам колку ме прави тоа среќна. Но многумина од нас балканците во Америка не сме доволно информирани и не знаеме како животното осигурување и приватните пензиски фондови функционираат и кои се нашите опции овде како жители на оваа земја.

       3.  Како се справувате со луѓето кој се скептични на оваа тема? Како реагирате кога луѓето кажуваат НЕ на животното осигурување ?

 • Јас ги почитувам луѓето и нивниот начин на размислување. Неможеме да го игнорираме фактот дека во Македонија никогаш не сме морале да се соочиме со потребата на животното осигурување. Луѓето што се скептични сигурно никогаш не морале да поминат низ тој пекол, да немаш ни за основни работи после еден погреб.. Дали една мајка овде со две-три деца знае и е размислувала како и со колку пари ќе продолжи да живее и да ги школува децата без приходи на сопругот или обратно ?

       4.  Каде се можат луѓето да се едуцираат за животното осигурување? Да дознаат повеќе за бенефициите и како да ве контактираат ?

 • Во план ни е со мојата сестра да организираме едукативен семинар овде во Чикаго за да ги запознаеме нашите сограгани со можностите што ги имаат овде во Америка. Многумина од нас работат сопствени приватни бизниси и немаат бенефиции од работата како животно осигурување и 401 К и затоа е битно да почнеме сами да планираме за нашата иднина. Во Бостон често правиме едукативен семинар заедно со сестра ми во приватни фирми од 0-20 вработени или повеќе каде што им овозможуваме на работодавците да им помогнат на вработените со бенефициите, и сето тоа е бесплатно. Нивно е само да одвојат малку време. Секој што е заинтересиран може да ме контактира на мојот телефонски број или социјалната мрежа Фејсбук.

       5. Што се барате од клиентите, која е потребната документација во кратки црти? Дали разговорите се одвиваат лично или по телефон ?

 • New York Life е можеби единствената компанија каде што обезбедува осигурување на жители кој статусот сеуште не им е решен, но тоа се оснесува само на животното осигурување. За подетален финансиски план што вклучува инвестиции се потребни работна дозвола или зелана карта. Потребни се лична карта, социјален број, исплатени такси и зависи од пакетот кој го избирате доколку ги вклучувате и членовите од вашето семејство потребни се и нивни основни информации. Јас лично многу сакам моите клиенти да ги сретнам во живо, сакам убаво да им објаснам, сакам лугето да ја доловат суштината и важноста на планирањето за иднината овде во САД.Отварањето осигурување се темелите на финансиската куќа што ја градиме овде. После животното осигурување доаѓа штедењето за пензија , најважната тема за сите америкаци но и за нас бидејки сме дел од оваа земја.

         6. Дали постои ризик во вложување на животното осигурување ? Што доколу се почне па прекине договорот ?

 • Има повеќе видови на животно осигурување. Едноставниот план може да се прекине кога сакате, но со тоа ви се прекинуваат и бенефициите. Нема обврзаност да мораш да го имаш секогаш. Нашата компанија постои 175 години, сите претседатели во Америка од минатото и денешниот имаат животно осигурување токму со нас. Финансиската стабилност на нашата компанија е највисока од останатите. Јас лично не гледам ризик на моите пари инвестирани во животното осигурување.

         7. Кога станува збор за животното осигурување , дали се осигурува само поединец или целото негово семејство ?

 • Како што споменав има опции каде се осигурува и целото семејство, а тоа ги вклучува и децата. Имаме и Million dollar baby policy каде што им обезбедуваш бенефиции на децата во текот на целиот живот. Постои огромна можност да се штеди со животното осигуривање Whole life cash value accumulation заштеда што можеш да ја користиш во текот на животот. Парите што ги вложувате не пропагаат како за осигуравање на кола.

          8.  Како се справувате со луѓето кој знаат да кажат Ја имам истат понуда од различна компанија за пониска цена ?

 • Секогаш ќе има пониска цена, но кај нас купуваш квалитет и сигурност. Многу често гледаме на телевизија дека многу осигурителни комании пропаѓаат или се соочуваат со поголеми проблеми што не можат да го спасат ризкот на смртни барања. Тоа никогаш не се случило со нас. Годишно исплаќаме над 5 билиони за смртни барања и секаков вид на пензиски бенефиции. Нашите резерви се повеќе од 25 билиона. Исто така исплаќаме смртини барања и во други земји. Мојата мајка веке е клиент на New York Life, исто го планирам да го направам и со останатите членови од мојата фамилија кога ќе добијат виза за престој.

          9. Кој е вашиот совет за читателите на Macedonian Social ?

 • Мојата цел е да креирам дисциплина, штедење и планирање меѓу нас. Сите ние овде работиме и градиме иднина, но многумина од нас не штедат за пензиско. Премногу трошат и не инвестираат. Дали знает како ? Мислам дека е време да се заштитите самите себе и се она околу вас што го остварувате и да почнете парите да работат за вас. Контактирате ме за консултации, јас сакам да сум вашиот извор на информации. Ке го посветам целото мое врем за мојот народ да свати дека животот е еден. Време е да го прифатиме американскиот начин на живот и планирање за иднината, нели затоа и сме овде. А ти читателу можеш слободно и безгижно да читаш Macedonian Social, да уживаш во твоите цели и спокојно да спиеш.

За прв пат одбележан 4ти Јули во дворот на црквата ,,Св. Кирил и Методиј”

На 4ти Јули 1776 година, 13те американски колонии гласале за осамостојување од Англија, момент што довел до формирње на Соединетите Американски Држави – САД. Официјално од 1941 година па до ден денес секоја година на 4ти Јули, празникот познат како ослободување на Америка, американците го слават овој историски момент со паради, скара, концерти, огномети и патувања.

По тој повод управниот одбор на Македонската црква ,,Св. Кирил и Методиј” за прв пат оваа година организираше пикник во дворот на црквата, за сите оние кои одлучија да останат во Чикаго за време на празникот. Забавата беше проследена со жива музика за која беа задолжени Ристе Тевдоски, Владо Пупиновски и Крис Бајраковски. Неизбежна беше и скарата која се приготвуваше на лице место, се печеа јагниња и прасиња со цел да се задоволат потребите на граѓаните кои дојдоа да ја поддржат оваа манифестација која беше одлично посетена, мотив за догодина да се организира повторно и помасовно. Иако за некој овој празник преставуваше одмор, дел од членовите во црквата волонтираа во самата организација, помагаа и служеа. За најмалите имаше детско катче каде уживаа скокајќи по големиот балон во вид на замок. Посетители имаше не само од Чикаго, туку и од Индијана и Мичиген. Целиот собир беше проследен со аплауз наменет до Ана Симоновска која на виолина ја отсвири химната на Америка и Македонија, а посетителите беа воодушевени, горди и пееја во еден глас пред неа. Дел од атмосферата можете да најдете на официјалната страна на црквата на социјалната мрежа Фејсбук ,,Sv Kiril I Metodij.”