Како до подобар Имунитет ?

Сите знаеме како е чувството кога сме настинати: болка во синусите, чешање во грлото,
кивање и тежина во целото тело. Само што сте на стартот на настинката, а вие веднаш
почнувате да се проколнувате зошто не сте ги бришеле вашите раце по ракување со
вашиот колега кој штотуку кивнал или пак ги броите ноќите што не сте спиеле доволно.
Никој не сака да му се случи ова чувство, затоа треба да го одржувате имунолошкиот
систем во форма на против инфекција, а тајната воопшто не е комплицирана: ,,Ако се
грижиш за сопственото тело, имунолошкиот ситем ќе се погрижи самиот за себе” – вели
доктор Тимоти Маинарди алерголог и имунолог.
Имунитетот е способност на организмот да ги препознае туѓите тела кои го загрозуваат и
да се заштити од нив. Под туѓи тела кои штетно делуваат на нашиот организам ги
вбројуваме разните бактерии, вируси и паразити. Имунолошкиот состав има улога да ги
препознае, неутрализира, уништи и отстрани истите во процес кој се вика имунолошка
реакција. Имунитетот функционира како механизам чија улога е воспоставување на
бариера кон напаѓачите на организмот. Може да биде вроден или стекнат, активен или
пасивен. Претставува еден вид интеракција помеѓу нас и нашата околина.
Секојдневното информирање и читање за здрави навики, кои може да ги практикувате во
вашата дневна рутина, можат да ги намалат болните денови, и одржат вашиот
имунолошки систем појак и спремен против било кој вирус. Затоа ние сме овде да ве
насочиме кон неколку здрави навики кои мислам дека ќе ви бидат и те како од помош во
ова сезона на вируси и настинки.
● Јадете зеленчук и овошје
,,Најважниот начин да го одржите вашиот имунитет да функционира нормално е “старо
школо” начин кој ретко се зборува за него: исхрана и вежбање” – вели Др.
Маиндарди. “Да се има разновидна исхрана, е тешко што и го разбирам тоа, но
дефинитивно вреди да се испроба и вашиот обид ќе ве држи поздрави на подолг
рок. Храната богата со овошје, зеленчук, интегрални житарки и протеини ќе го
брани вашето тело против бактерии. Повеќе за исхраната и здравите навики
прочитатјте во статијата на Зорана.
● Вежбајте редовно
Вежбањето е она што го одржува нашето тело стабилно. ,,Колку и да звучи досадно,
редовното вежбање и здравата исхрана се најважните фактори за вашиот имунитет”. –
вели Др. Маинарди. Докажано е дека луѓето кои поголемиот дел од денот го поминуваат

во седечка состојба имаат поголема веројатност да настинат или да заболат со некои
посериозни болести. Најдете партнер за вежбање или пак запишете се на некој од
групните часови кој се достапни во теретаните околу вас, а наш совет е да пробате да
вежбате во природа со инструктор Зорана ( повеќе инфо можете да прочитате во
претходното издание на МС)
Спијте доволно
Кога се осеќате преплавени со вашата бескрајна “листа на задачи”, може да биде
примамливо да скратите од спиењето за да постигнете се’. Но доколку се почесто го
скратувате времето за спиење може да прерасне во озбилна последица за вашето
здравје. Постои асоцијација со недостаток на сок и боледување – објаснува тој.
Медицинските сестри и хирурзите кои работат по 100 часови неделно, се изложени на
многу поголем ризик за заразни болести и стравување на реактивирање на некоја болест
од минатото.
Мијте ги рацете со вода и сапун
Миењето на рацете е извонредно добар начин да си помогнете да ја избегнете
настинката, но исто така е и појава која не толку често ја правиме. Обичен сапун и вода е
навистина она што ви треба.
Користете дезинфекција за раце
Доколку сте излезени и не сте во можност да ги измиете вашите раце со сапун, друга
опција е дезинфекцијата на рацете со џебен распрскувач. Може да се набави во секаква
големина и е замена за вода и сапун.
Конзумирајте пробиотик
Бактериите во цревата можат да влијаат на способноста на вашето тело да избегне
инфекција. Затоа докторите предлагаат да се јаде храна со живи и активни култури.
Пробиотиците може да ве заштитат од одредени воспалителни состојби. На пример
ферментираната храна и пијалоци како што се камбуча и кимчи, можат да понудат
дополнителни придобивки во однос на редовната храна.
Бидете скептични за додатоците кои тврдат дека го зајакнуваат имунолошкиот
систем

Големи количини на хранливи материи, што ни требаат во организмот, можеме да ги
добиеме од храната што ја јадеме која е препорачано да е свежа и што помалку
обработувана. Бидејки со самото пржење или варење на храната избледуваат и

потребните витамини. Витамините можат да се скапи, но доколку одлучите дека
суплементите се задрави за вас, ве советуваме да ја земете препорачаната доза. Бидете
внимателни со индивидуалните додатоци на витамини А, Д, Е и К што можат да бидат
опасни за луѓето ако се земат во поголеми дози. Затоа Внимателно !!!
Во сезона на грип и вируси, неколку типови на храна можат да ви помогнат во тоа да и се
спротивставите на болеста и да го одржите имунитетот на високо ниво.

 • Ананас– состојките во анансот го тераат телото да произведува гранулоцити, од кои
  се создадени белите крвни клетки.
 • Лосос– Полн е со Омега-3, протеини, витамин Е и калциум.
 • Лути пиперки – полни се со копсицин
 • Остриги – полни се со цинк
 • Спанаќ – содржи железо, цинк и многу витамин А
 • Путер од кикиритки – полн е со витамин Е и антиоксиданци
 • Карфиол – содржи глутатион (ловач на вируси).
 • Пилешка супа – вообичаен “бабин лек” кој содржи карсонин.
  Витаминска бомба за подобар имунитет
 • Два моркова
 • Едно стапче целер
 • Сок од еден лимон
 • Сок од еден портокал
 • Едно јаболко
 • Една банана
 • Малку мед (по желба)
 • На врв на лажичка ѓумбир во прав
 • Една чаша вода
  Подготовка:
  Сите состојки се ставаат во блендер и се мешаат додека да добиете сок. Разредете со
  вода доколку ви е преконцентрирано.
0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *