Александра Пилева: Имам песна за на Евровизија

Во овој број на Macedonian Social наша гостинка од областа на музиката е Александра Пилева, девојката чија музичка приказна се раскажуваше и надоградуваше во Македонија, се до моментот кога се пресели во Америка. На самиот почеток, пред повеќе од 15 години, јавноста ја запозна преку музичкото талент шоу на М2, а потоа продолжи да се истакнува и пласира на македонската музичка сцена со своите вокални способности , талент и изглед. Рокер во душа, верна и доблесна на она што сака да го свири и пее, таа својата музичка приказна ја продолжи овде во Америка, но далеку од медиуми и медиумска експонираност. После повеќе од 7 години, Александра за прв пат јавно се појавува во македонски медиум и тоа овде во Чикаго. 

Александра, како се чувствуваш овде во туѓина?

Александра: Здраво на сите. Чест и задоволство ми е да бидам дел од Macedonian Social и да, после толку години еве ме повторно во медиум. Точно, се среќаваме во туѓа земја, но ова повеќе не е туѓа, туку ова е наша земја сега, земја во која сме одбрале да живееме. Убав ми е животот овде, живеам во околината на Чикаго. Носталгија постои, на еден или друг начин секогаш ќе ни фали Македонија, но сепак, после 7 години живот овде тука припаѓаме и Америка е земјата во која ќе продолжиме да живееме јас и мојата фамилија. 

Мајка и сопруга, Александра ќе каже дека улогата на фамилијарна жена и одговара многу, убаво се снаоѓа и тоа е една од најубавите работи кои и се случиле.

Александра: Син ми Лука беше многу мал кога се преселивме овде во Америка. Да ти кажам дека го пораснавме и воспитавме на американски начин. Одлично му оди. Нас животот ни одговара премногу овде, имаме се што ни е потребно и најважно од се,  среќни сме.

Згодна, висока, шармантна и своја, Александра изгледа подобро од било кога. Очигледно дека и прилега начинот на живот како и се она што и се случува на приватен и професионален план. Александра, како ја оддржуваш фигурата?

Александра: Да бидам искрена имав успони и падови кога станува збор за мојот физички изглед, но еве, успевам да ја имам фигурата што сакам да ја имам, внимавам на исхраната, едноставно се грижам за себе. Овде вкусна ми е храната и на почетокот кога дојдовме сакав се да пробам и тогаш качив неколку килограми, но после се вратив на килажата и формата што ја сакам.

Имаш свој бенд, Salted Cofee со кој редовно настапуваш и многу си активна на музички план. Каде се може да се види Пилева низ Чикаго и околината?

Александра: Сите свирки и настапи што ги имаме ни се по американски клубови и локали, како на пример настапот денес во овој убав и голем локал. Некогаш настапуваме сите 4-рица, некогаш сме акустично, само гитара и вокал. Има различни варијанти. А кога станува збор за музиката, свириме американски класици, рок, поп, кантри музика. Има и исклучоци, еднаш пеевме на македонска свадба и имавме подготвено екс ју класици, македонска музика. Подготвени сме да настапуваме за сите пригоди.

Не настапува по македонските и балканските места во Чикаго. Избегнува дури и да се појавува на такви места затоа што едноставно така се чувствува. 

Кога настапува таа ќе каже дека е одлично прифатена од публиката.

Александра: Публиката овде на пример не знае што имам јас позади себе. Секогаш добивам многу коментари и комплименти за тоа колку добро звучиме. Додека пеам, никој не може да ми го осети акцентот, но кога ќе се обратам на публиката, ќе приметат дека имам акцент и знаат да дојдат да ми кажат дека немале поима дека имам акцент и доаѓам од друга земја. Понекогаш ми фали да бидам јавна личност како во Македонија, но среќна сум дека и овде сум опркужена повторно со музика и го работам она што навистина го сакам. Работам исто и во неколку музички студија, го позајмувам гласот. 

Името на бендот е навистина уникатен, Salted Cofee. Од каде идејата за вакво име?

Александра: Најчесто нели кафето се пие со шеќер, а ова име е кафе со сол, затоа што сме различни од се друго, ете тоа ни беше поентата да имаме такво уникатно и различно име. 

Кога планираш да издадеш албум?

Александра: Секогаш сме зафатени со нешто друго. Верувај дека имаме подготвено песни, ќе почнеме да ги снимаме и се некако немаме време. Знам дека треба да го издадам албумот. Дури имам една многу добра песна која знам дека ќе помине одлично на Евровизија и дури и помислувам да се вратам и да ја испеам таа песна, која верувам ќе им се допадне на сите. Но ајде, ќе видиме како ќе се одвиваат работите. Се во свое време. 

Не се враќа во Македонија често, еднаш во текот на овие 7 години додека е во Америка има отидено се со цел да ги види најблиските. Нејзината мајка доаѓа да ја посети почесто овде. И фали најблиската фамилија и навистина се надева дека кога ќе издаде албум тоа ќе биде промовиран и во својата родна земја, на македонски и англиски јазик.

Александра, за крај на овој разговор, кој е твојот совет до сите обожаватели на Mаcedonian Social?

Александра: Навистина ми е драго што сум дел од овој проект. Се надевам дека ќе траете многу долго и се надевам на некоја заедничка наша соработка за во иднина. Јас сум секогаш овде. Редно време беше да се направи вакво нешто. Баш се радувам на овој македонски мултимедијален проект. Ги поздравувам сите и се гледаме секако во некоја следна прилика.

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *