San Francisco

Сан Франциско, град од кој застанува здивот на мал милион начини

Сместена на Пацифичкиот Океан, со идеална клима и природа, Калифорнија е држава
која плени со својата убавина. Но еден факт е сигурен, каде и да одите, кои градови да ги
посетите ќе бидете уверени дека секој град живее сам за себе и секој е различен од
другиот. Секој крајбрежен град има своја вибрација, убавина и автентичност која ќе Ви
даде чувство како да сте прв пат во оваа прекрасна држава. Една работа што е заедничка
за сите нив е тоа што сите изобилуваат со прекрасни плажи, а сето останато е приказна
сама за себе. Ако на Вашата листа за патување не сте го ставиле Сан Франциско или сте се
двоумеле дали да го посетите, уште сега погледете во календарот и резервирајте ги
Вашите слободни денови за посета на овој прекрасен град.
Она што го прави препознатлив пред сите други градови е тоа што целиот град е сместен
на брдо. Или сте во подножјето и пред себе имате поглед на угорници, или сте горе и го
имате Сан Франциско на дланка. Ако сте во добра кондиција и сакате да пешачите,
добрата вест е дека овој град може да се испешачи и види во неколку дена. А ако сте од
оние помрзеливите, електричните тротинети ќе бидат ваш најдобар другар. Со околу 260
сончеви денови во годината, овој град може да се пофали со идеална клима во секој
период од годината. Наочари за сонце за преку денот и тенка јакна за вечерта и вие сте на
вистинското место.
Ако сте сместени во центарот на градот сите работи ќе Ви бидат на дофат. Прошетајте до
Union Square, испијте кафе во едно од кафулињата и бидете пасивен набљудувач на
брзиот живот во Сан Францицко. Обиколена со безбројни бутици, продавници за
сувенири, уметнички галерии и салони за убавина, Union Square плаза е препознатлива
туристичка дестинација. За сите вљубеници во уметноста на само неколку блока од оваа
плаза се наоѓа Музејот на современата уметност. Сместен на четири спрата со 33 000
изработки од уметнички слики, склуптури, фотографии и дизајни, овој музеј е еден од
најголемите во САД а воедно и на светско ниво. Ако сакате да избегнете од топлото сонце
и брзиот живот, одвојте неколку часа од вашата агенда за посета на овој музеј и отидете
си со уште едно искуство побогати. Ако сепак повеќе сакате да уживате во надворешните
активности, прошетајте во Yerba Buena Gardens одма наспроти Музејот на уметноста и
почастете се со освежителен коктел во B restaurant & Bar каде ќе уживате во прекрасната
глетка на овој парк. Ноќта поминете ја во безбројните ресторани и барови со превкусна
храна и жива музика. Ако неможевте да се изнаситете на убавините на овој град преку
денот тогаш ноќта поминете ја во некој од многуте барчиња на роофтопови и уживајте во
погледот на многубројните облакодери облечени во ноќна светлина.
Сан Франциско е дом на најозогласениот затвор во САД – Алкатраз, па ако сте во посета на
овој град, посетата на истиот е задолжителна активност. На само 2 км од крајбрежјето
сместен на мал остров, посетата на овој затвор ќе ви да даде чувство како да сте дел од
една историја толку блиска, а сепак толку далечна. Единствена пристапност до овој осторв
ќе имате со фери бродчиња кои нудат превоз и слободни активности но имајте на ум дека
картите се распродаваат многу брзо, така да обезбедете ги навреме. Да се види и

почувствува место кое било дом на најомразените криминалци е повеќе од животно
искуство. Аудио турите кои се дел од посетата на овој затвор се одличен водич кој ќе ве
однесет во еден свет кој ќе ви остане во сеќавање засекогаш. Познато како место од кое
никој не успеал да се избега, овој остров е повеќе од еден затвор. Надвор од ќелиите и
високите ѕидови, ќе видете прекрасна флора и фауна и преубава панорама од Сан
Фрациско и неговите убави мостови. Иако во употреба како затвор бил само 29 години и е
затворен поради големите трошоци за одржување, Алкатраз оставил белег во
Американската историја за кој ќе се зборува и прераскажува за уште многу идни
генерации.
Недалеку од фери пристаништето, на околу 10 мин одење посетете го Pier 39, место каде
забавата никогаш не завршува. Полно со туристи и локалци, улична музика, храна и
пиење, Pier 39 е одлична дестинација за ги средите ги импресиите од посетата на
Алкатраз и да се вратите назад во реалноста. Ова е место кое живее преку целиот ден и
ноќ, така да, кога и да се одлучите да го посетите нема да погрешите, забавата е
загарантирана. А кога сте веќе во овој дел од градот, не пропуштајте да ја посетите и
најкривата улица во светот – Lombard Street.
Не сте биле во Сан Франциско ако не го посетите Golden Gate Bridge. Овој мост е еден од
најпрепознатливите интернационални симболи на Сан Франциско. Долг 1.5 км, Golden
Gate Bridge ги поврзува Сан Франциско Беј и Пацифичкиот океан. Без разлика дали ќе го
посетите преку ден или ноќ ќе бидете воодушевени од неговата убавина и нема да сакате
да си заминете од оваа глетка.
Ако сакате да побегнете од брзиот живот во Сан Франциско и сеуште имате време за
истражување и авантури, изнајмете кола и посетете ја Napa Valley. На околу еден час
возење од Сан Франциско, Napa Valley е рај за сите љубители на вино. Со повеќе од 400
винарии, Napa Valley е една од најпознатите и најголемите светски региони за
производство на вина. Прошетајте низ огромните гроздови пространства, тестирајте ги
најдобрите бели и црвени вина, научете го нивниот процес на создавање и уживајте во
спектакуларните пејжази пред вас. Ако сепак не сте љубители на класичните вина, тогаш
посетата на Domaine Chandon Winery е вистинското место за вас. Вкусете ги многубројните
газирани вина и шампањи, пробајте од највкусната локална храна и бидете дел од оваа
бајка. Легендата вели, кој еднаш ја посетил Napa Valley ќе сака да остане засекогаш. Но
ако мора да си отидете, потруди се да не бидеш ти возачот за враќање.
До следната авантура, во следниот број на Macedonian Social.