Бeнефитите од редовната физичка активност

Сите знаеме дека вежбањето е добро за нас, но дали знаете на кој начин е добро и зошто?

Од подобрување на расположението па се до видливи резултати на вашето тело, дознајте како со мала промена може да си го подобрите вашиот живот и здравје.


 1. Го подобрува расположението и менталното здравје
  Регуларната активност има многу физички и емоционални бенефиции.
  Во телото се ослободува хормонот на среќа серотонин, кој не прави да бидеме весели, позадоволни и посамоуверени. Со тек на време, таа среќа ни е и мотивација за да помогне во исполнување на поставените цели и предизвици.
 2. Ја контролира килажата
  Доколку за цел имате да ја намалите килажата, голема улога и значење има истрајноста. Само така, со редовна активност можете да согорите калории кои треба да се повеќе од калориите кои сте ги внеле во организмот преку оброци, за да бидете во дефицит кој ќе резултира со намалување на телесната тежина.
  Ако пак ги намалите калориите кои ги внесувате за да ослабнете, без притоа да вежбате, тоа би довело до намалување на мускулна маса. Кога калориите се намалени, телото бара друг извор на енергија, и за да не дојде до  намалување на мускулната маса и протеинот, потребно е да имате и план на вежби.


 3. Го подобрува сонот
  Грижата за себе и постојаната активност прави да се чуствувате убаво преку целиот ден како и за време на ноќта.
  Физичката активност наложува да трошиме повеќе енергија што не прави по заморни па ни треба поголем одмор на крајот од денот. Така покрај квалитетот, на овој начин се зголемува  и времетраењето на мирниот сон со што доаѓаме до следниот бенефит, а тоа е победа на несоницата.


 4. Вежбањето не ослободува од стрес и помага во борбата со депесијата и анксиозноста
  Брзото темпо на живот и секојдневните обврски и проблеми, немањето доволно време за се да се постигне, претставува своевиден стрес за организмот. Негативната енергија најлесно се исфрла преку физичка активност.
  Стресот е проблем на многумина кој што резултира со нарушен сон.
  Јогата, како вид на тренинг работи на сите аспекти, здраво тело, здрав ум и дух и е практично решение за секојдневните проблеми. Со практикување на истата, ја подобруваме еластичноста на мускулите и зглобовите, го смируваме нервниот систем, го намалуваме крвниот притисок и доаѓаме во состојба на релаксација.
  Кога сме анксиозни или се чувствуваме депресивни, последно нешто што сакаме да правиме, е да вежбаме.  Докажано е дека токму вежбањето има голема улога за доброто расположение. ,,Менаџери’’ на нашето расположение, задоволство и среќа се ендрофинот, допамин и сератонин. Со само 30 минути вежбање, концентрацијата на хормони за среќа се зголемува 5 до 7 пати.

 5. Ги намалува шансите за здобивање со хронични заболувања- болести
  Недостатокот на активност е причина на хроничните болести. Вежбите помагаат при подобрување на сензитивноста на инсулин, крвниот притисок, па така се намалуваат шансите за здобивање  болести како на пример дијабетес.

 6. Одлично е за мускулите и коските
  Бенефиции ќе ги забележите и во држењето и ставот на телото, зголемената мускулна маса допомага до стабилизација на целото тело. Физичката активност која вклучува тежини стимулира градење, зголемување на мускулите и е битна во градење на коскената густина која спречува повреди и појава на остеопороза во подоцните години. Така ни се намалува холестеролот, крвниот притисок допринесува до здраво срце и крвни садови, јаки коски, како и подобрено варење на храната.

 7. Допринесува до одлуката да се откажете од лошите навики
  Сите сме свесни дека пушењето цигари и конзумирањето алкохол се штетни за здравјето, но откажувањето е особено тешко! Докажано е дека вежбањето има позитивен ефект и при донесување на ваква одлука и откажување од тутунот. Доколку вежбате редовно, поголеми се шансите да полека почнете да водите сметка што внесувате преку вашите оброци, и дали се тие со голема нутриционистичка вредност да ги задоволи потребите на мускулите и телото, со самото тоа што ќе имате поубав сон големи се шансите вашиот ден да е по организиран и да го започнете денот рано наутро. А се е полесно со пријател.
  Запомнете, лошите навики се или од стрес или од досада.
  Бидете во круг на луѓе кои живеат живот кои вие го посакувате, направете план и водете евиденција на вашиот напредок.

 8. Вежбањето е забавно и може да биде и со социјален аспект
  Многу од причините поради кои постои недостаток на активност кај популацијата,  можат да се надминат кога би гледале на вежбањето и од социјален аспект. Недостатокот на мотивација е најголем проблем кој полесно би се надминал доколку  не сме сами. Со пријател, еден со друг се мотивирате, си помагате да ги постигнете вашите цели.
  Кога вежбате во група, владее чувство на одговорност и према другите членови и шансите да пропуштите тренинг се многу по мали. Групниот тренинг покрај тоа што не учи да бидеме компетативни и ни дава мотивација, знае да биде и забавен и нуди  нови пријателства.Започнете полека, најдете начин да бидете што по физички активни во текот на денот. 

Одберете ги скалите пред лифтот, паркирајте го автомобилот подалеку од вашата дестинација и чекорете, носете ги кесите со две раце наместо да ги пренесувате со количка.

Во топлите денови, самите исперете ја колата, доколку имате домашно милениче правете почести прошетки, а попладневното кафе на работа испијте го правејки мал круг околу работното место.
Добрата вест е дека никогаш не е доцна! И најмалата променена може да помогне на долг рок, бенефициите се огромни, здравствени, физички и ментални!

Во следниот број ќе читате за правилната исхрана, а дотогаш, доколку сте спремни за промена, сакате забава и ви треба мотивација, придружете ни се! 

Вежбаме 3 пати неделно, попладне, во природа. Локација Hickory Hills.
За повеќе информации пратете емаил на zoetoneitup@gmail.com

Телефон 708-738-9222


Macedonian Social рецепти – Кифличките на мама

Од ова издание на Macedonian Social ќе споделуваме оригинални рецепти од македонската кујна. Слободно праќајте ни ги Вашите рецепти со фотографии од направениот специјалитет на contact@macedoniansocial.org и истите рецепти и слики ќе бидат објавувани во магазинот. Овојпат со Вас ќе споделиме рецепт кој е доста карактеристичен за македонската кујна. Без нив не се може, дел се од сечија трпеза, за секој роденден, слава и чекање на гости. Секој ги прави на свој начин и постојат доста начини на правење за ова ремек дело, а ние ќе го објавиме рецептот на кифлички испратен од Маја. Така е, овојпат читате за кифличките на Маја, која таа ги нарече ,,кифличките на мама”.

Старите домаќинки ја научиле тајната на добриот вкус од нивните мајки и баби и ја пренесувале од генерација до следна генерација. Денес овој рецепт е добро познат во секоја македонска куќа. Се што Ви треба е желба, основни состојки и за брзо време ќе имате производ кој ќе биде мевлем за душа и трпеза.

Потребни состојки за подготовка на кифличките

– 500 мл ладно млеко

– 400 мл топла вода

– 3 мали филџани со сончогледово масло 

– 1.5 супена лажица сол

– 4 кафени лажички шеќер

– 1 свеж квасец

– брашно по потреба 1.8-2 кг

– 4 жолчки од јајце

– 50 гр путер или маргарин

– сусам по потреба

– сирење по желба

Начин на подготовка

Чекор 1- Вклучете ја рерната да се загрее на 420 фареахајти или 220 степени целзиусови

Чекор 2- Во меѓувреме во сад ставете го млекото, водата, маслото, солта, шеќерот и квасецот и добро промешајте ги.

Чекор 3- Во мешавината додавајте по малку брашно и размесувајте ги истовремено. Откако ќе почне да се згуснува смесата почнете да го замесувате тестото со рака и додадете го остатокот од брашното. 

Чекор 4- Извадете во тестото од садот и ставете го на кујнска површина претходно премачкана со масло и месете го се додека не престане да се лепи на вашите раце, најчесто со време траење од 15-тина минути.

Чекор 5- Откако ќе престане да се лепи, почнете да го удирате тестото од кујнската површина со интервал од 40-50 пати.

Чекор 6- Направете топче од целото тесто и веднаш поделете го на 8 еднакви дела и направете топчиња од секој дел.

Чекор 7- Секое топче со помош на сукало расукајте го во кружна форма. Добиениот круг исечете го на 8 еднакви делови.

Чекор 8- На врвот на секој дел додајте сирење по желба и завиткајте ја секоја кифла поединечно како што е прикажано на фотографијата.

Чекор 9- Завитканите кифлички наредете ги на претходно намачкана тава со путер или маргарин.

Чекор 10- Секоја од кифличките премачкајте ја со жолчките од јајце со помош на кујнска четка.

Чекор 11- На крајот секоја кифла попрскајте ја со сусам

Чекор 12- Пред да ги ставите да се печат, ставете по мало парче маргарин или путер на секоја кифличка. 

Чекор 13- Ставете ги веднаш да се печат во веќе загреаната рерна. Печете ги околу 15-20 минути се додека не заруменат.

Чекор 14- Откако ќе се испечат, извадете ги и додека се сеуште во тава покријте ги со мокра крпа 10 минути. 

Веднаш потоа се спремни за сервирање. Можете да ги послужите со вашите омилени додатоци, а ние Ви предложуваме да ги пробате со ајвар, сирење, кашкавал и сувомеснати производи. 

Ви посакуваме добар апетит.

Патот до успехот со Алекс Имброњев

Во овој број на Macedonian Social, наш соговорник е Алекс Имброњев. Успешен во она што го прави, тој за себе ќе каже дека верува во образование, правилно избран пат до целта и успехот е неизбежен. Фамилијарен човек, сопруг и татко на 4 деца, тој е најбараниот човек во околината на Чикаго и пошироко од Јануари до Април, кога е сезоната на правење на такси. Го запрашавме како стигнал до она што е денес и каква е неговата приказна и патот до успехот. 

MS  Алекс, каков е твојот пат за да живееш и работиш во Америка? 

Алекс: Јас сум роден во Нови Сад, Србија. Кога бев 3 месечно бебе, тогаш татко ми дојде сам во Америка на туристичка виза. Јас со мајка ми и сестра ми заминавме во Македонија. Во следните 2 ипол години јас пораснав без татко ми, кој остана во Америка и правеше буквално се за и ние да дојдеме овде. Во процесот кој траеше повеќе од две ипол години, татко ми успеа да добие зелена карта и така ние заедно со мајка ми и сестра ми дојдовме кај него во 1970 година. Јас бев многу мал, имав само 3 години. Сега работите ми се појасни, гледам зошто луѓето мигрираат во САД  и сакаат да останат овде. Мојот пат до Америка и успехот кој го доживеав ми е мотивација да помагам колку што можам на сите оние кои им е потребна помош.

MS Многумина ќе речат дека е лесно во Америка. Кој е твојот став во врска со тоа?

Алекс: Јас сум од оние кои ќе кажат дека е лесно овде. Го кажувам тоа затоа што мојот пат како дете до тука беше лесен, за разлика од некој кој страдал и имал неволји. Тешки се почетоците без разлика каде си, но јас гледам разлика од овде и Македонија кога станува збор за можностите кои Америка има да ги понуди, така што дефинтивно е полесно овде. Има многу можности, едноставно нема граници за успех ако сакаш да работиш и одиш напред. За разлика од тука, во Македонија е многу потешко.

MS Работиш како сметководител и консултатнт. Имаш своја фирма. Како стигна до тоа што си денес?

Алекс: Почнав да работам со татко ми на мои 10 години. Тој беше столар. Ја имав мојата официјална работа на бензинска која имав 15 години. Јас верувам во моќта на образованието. Низ годините, како растев, јас секогаш истовремено одев на училиште и работев. Додека бев на колеџ, зедов некои задолжителни курсеви по сметководство кои ми ги отворија хоризонтите и интересите во областа на финасии и такси. Пред многу години започнав сам да си ги правам таксите, за свој бенефит и интерес.Така полека, почнав да ги правам таксите на членовите на мојата фамилија и пријатели. Наеднаш ми се насобра многу работа и немав друга опција освен да отворам фирма и почнам да си наплаќам за услугите. Официјално, јас правам такси од 1995 година. Имам голем интерес да работам со бројки и се што се однесува на пари. Имам диплома од областа на бизнис од  Elmhurst College и мастер студии во областа на човечки ресурси од Келер. Нон-стоп се надоградувам, одам на разни курсеви за подготовка на такси. Трошам околу 2 недели на едукација и на се што е поврзано со она што го работам. 

MS Што е потребно за да може да се работи она што ти го правиш?

Алекс: Треба да се биде одобрен од ИРС кои имаат одредени критериуми кои мораш да ги задоволиш за да можеш да поченш. Кога ќе бидеш одобрен, ти стануваш регистриран и можеш да почнеш да правиш такси. Но, мораш годишно да се надоградувш, учиш и следиш стандардите за да останеш регистриран. Да имаш диплома од колеџ е голем плус. Да знаеш добро да работиш со различни луѓе и бројки е исто така од корист. 

MS Ти си фамилијарен човек. Кажи ми кој е твојот совет до твоите деца за тоа како да успеат во животот?

Алекс: Имам 4 деца и секој од нив има свој карактер, навики и дарба. Важно е да се знае дека секое дете е различно. Врз основа на тоа, убаво е кога позитивните и негативните работи ќе се насочат кон вистинскиот правец. Јас сум родител кој сака неговите деца да го прават тоа што сакаат да го прават, а не она што мора да го прават. За да се успее во тоа, едукацијата е многу важна. Мора да се има една рутина во животот која ќе дозволи да се успева и оди напред во животот. 

MS Кога е сезоната на правење такси, тогаш си најзафатен. Сподели со нас неколку совети за тоа на што да се внимава кога се прават?

Алекс: Ако имаш покомплициран процес за враќање на такси, или си само вработен, мојот совет е да се планира пред време. Под планирање мислам во текот на целата година, не само кога е период на правење такси. Сезоната на такси трае од Јануари до Април, но тоа не е најдобро време за да почне да се планира нешто. Имам многу малку време за да бидам во контакт со толку многу луѓе, така што многу сум ограничен. Ако имаш едноставен процес, на пример W2 форма, тука нема многу што да се планира, но ако е покомплицирано, советувам добар план во текот на целата година.

MS Кои се најчесто поставувани прашања кога македонците прават такси? 

Алекс: Одговорот е едноставен. Како можам да платам помалку такси?

MS Кој е Алекс приватно? Што сакаш да правиш во слободно време?

Алекс: Сакам да уживам во добра храна и пијалок со најблиските затоа што храната е таа која што спојува. Посветувам многу време на моите деца и нивните спортски активности и моментално мојот најстар син е во Полска играјќи фудбал. Сакам да патувам и доживувам нови искуства, сакам искрено тоа да е многу повеќе. Го трошам слободното време исто на пловење и возење мотор.

MS Што според тебе е тајната на успехот?

Алекс: 1. Не живеј само за денес. 2. Третирај ги останатите онака како што сакаш ти да бидеш третиран. 3. Секогаш имај план Б.

MS Твој совет до сите читатели на Macedonian Social? 

Алекс: Имај план за животот. Важно е да имаш план како да стигнеш до посакуваната дестинација на успехот, но никогаш не заборавај од каде си почнал. 

Прослава на Петровден во Индијана

Достоинствено одбележување на патрониот празник на 

Македонска православна катедрала„Св. Петар и Павле“ во Краун Поинт, Индијана

Православните Македонци во Северозападна Индијана го одбележаа Петровден, патрониот празник на својата црква. Црквата во Индијана е првата осветена македонска црква во Северна Америка. Минатата година се одбележаа 55 години од осветувањето на првата црква во Гери во 1963 г. Сегашната црква во Краун Поинт е осветена во 1991 г. Неслучајно оваа црква била посветена на светите Петар и Павле, апостолите кои најмногу се потрудиле во распространувањето на христијанството низ светот, та со посветата на оваа црква ним, да се означи почетокот на црковната мисија на самостојна Македонска православна црква меѓу православните Македонци во Северна Америка.

Празнувањето на Петровден, како храмова слава, отсекогаш било еден од поглавните настани за Македонците во овој регион, нивен втор Велигден, а како круна на тоа празнување е Петровденскиот пикник, кој секогаш се организира во викендот по 12 јули, по Петровденските пости. Петровденскиот пикник, најголемиот црковно-народен настан, од година во година станува сѐ поуспешен, и во делот на организацијата, и со посетеноста. 

Оваа година, празнувањето започна со празничната вечерна богослужба во навечерието на Петровден, па продолжи и во наредните три дена, 12, 13 и 14 јули (петокот, саботата и неделата), со Свети Архиерејски Литургии во сите три дена, на кои како и секоја година, чиноначалствуваше Неговото Високопреосвештенство, Митрополитот на Американско-канадската епархија, г .Методиј. На самиот ден Петровден, се благословува празничниот леб и се избира кум за наредната година, а потоа следи и заеднички ручек.

Во саботата од Петровденскиот викенд беше организиран голем турнир во фудбал, на кој учествуваа 15 екипи и со главна награда од 5,000 долари за победникот. Многубројните посетители, додека ги следеа натпреварите, уживаа во прекрасната македонска атмосфера, големиот избор на храна и скара, различните македонски специјалитети и печива подготвени од вредните македонски домаќинки. И сето тоа пропратено со убавата македонска музика и изведбата на локалната играорна група „Китка“.

Централното одбележување на Петровден беше неделната Архиерејска Литургија, на која чиноначалствуваше Владиката Методиј, во сослужение на парохиските свештеници о. Георгиј Глигоров и о. Александар Митров, како и свештениците од двете сестрински македонски цркви во Илиноис, „Св. Кирил и Методиј“ и „Св. Петка“, со присуство на претседателите и одборниците од овие цркви, со верниот народ. Веќе втора година се практикува вакво заедничко празнување (едноцрквие) при одбележувањето на патроните празници на нашите соседни цркви, со што македонскиот народ го посведочува своето верско и национално единство. На оваа неделна служба, традиционално беа обзнанени и им беа дадени признанија на овогодишните македонски матуранти. Остатокот од денот продолжи како и саботата, со фудбалски натпревар, со многу храна и музика, со прекрасна македонска атмосфера.

Македонската заедница во Индијана е една од поголемите во нашата дијаспора, која живее компактно и за која црквата е заедничкиот дом, каде секој Македонец се чувствува како дома и секој придонесува за заедничкото добро. За тоа најдобар показател беше големиот број на волонтери и учесници во организирањето на овој успешен Петровденскиот пикник. Македонците кои живеат овде се горди на она кои се и што се, и со радост го споделуваат тоа со своите и со другите. Изминатиот Петровденски викенд зрачеше со таа светлина.

Нека ни е честит и вековит Петровден!

Oтец Георгиј Глигоров

Macedonian Social Sport – Македонскиот карате кид, со брзи потези реди вртоглави успеси

Ако веќе зборуваме за спорт, спортски успеси и достигнувања, не може а да не се забележи светскиот успех на ,,карате кид ” од Македонија, кој неполна година како живее и успева во Чикаго. Со резултати кои одземаат здив, со техники кои може да се видат по филмовите, овој млад човек докажува дека со голем сон, желба, натпреварувачки дух, жед за победа и визија за светла иднина навистина може да се освои светот. 

Дејан Милошевски-Чобачо е роден во Кичево, од каде што и започнува да тренира карате. Потекнува од фамилија каде што желбата за адреналин, натпревар и победа биле секогаш присутни. За доста краток период успеа да се снајде во Чикаго и навистина да го живее својот сон. За добрите вести надалеку се слуша, па така дојде до наше внимание да дознаеме нешто повеќе за овој млад човек, каратист и споделиме неколку од неговите животни искуства, новитети, приказни и спортски достигнувања.

MS Дејан, ти си каратист по професија и по хоби. Кажи ми како започна да се занимаваш со карате?

Моето семејство секогаш се занимавало со некој спорт. Уште како дете кога ги гледав сликите од мојот татко како се натпреварувал со својот мотор на неколку мото трки, знаев дека го имам тој натпреварувачки дух во мене. Мојата најголема поддршка во мојот живот, мојата сестра Дијана Милошовска беше исто така професионален спортист. Таа беше неколку пати државен шампион во гимнастика а потоа продолжи и професионално да се занимава со ракомет каде ги постигна и најголемите резултати во нејзината кариера. Во моето детство беа популарни и многу филмови на кои можеше да се забележи карате, и популарните актери како на пример: Џеки Чен, Брус Ли, Стивен Сигал и други. Се ова резултираше со мојот почеток да го изучувам каратето во 1995 година во мојот град Кичево.

За каратето Дејан ќе каже дека е начин на живот. Дисциплината, самодовербата и јасно поставената цел можат да Ве насочат кон успехот. Каратето го научило дека некогаш ќе победува, некогаш ќе губи но секогаш ќе учи нешто ново. 

Дејан: Можам да кажам дека сум имал многу падови во мојот живот но секогаш тоа сум го сметал како поттик и како можност дека ќе ме исфрли повеќе и повисоко кон можноста да го остварам својот сон. Тоа е исто како да скокате на трамболина, колку подлабоко ќе пропаднете толку повисоко ќе ве исфрли. Таков е и животот. 

Освен каратист, Дејан е и судија по карате со светска лиценца. Успех за кој тој особено се гордее. 

Дејан: Кога имате желба, цел и не се откажувате така лесно од вашите соништа “nothing is impossible”. Потребни беа многу работи за да се стане светски судија во карате, мојата најголема подршка е моето семејство. Во 2013 година кога положив за европски судија за карате бев најмладиот судија во Европа и верувајте ми бев многу возбуден и среќен. Во 2018 година успеав по втор пат да станам најмлад судија ама овој пат во светски рамки. Долг период сонувате и длабоко во себе знаете дека ќе го направите тоа и следниот момент го живеете тој долго очекуван момент едноставно тоа е чувство кое не може да се опише со зборови.

MS Се занимаваш ли со друг спорт освен карате?

Да, секогаш ме привлекувале боречките вештини, повеќе години се занимавам со реално аикидо, кога живеев во Швајцарија  почнав да се занимавам со Кобудо. Кобудо е стара  воена вештина (Tokugawa период 1603-1868) која потекнува од Окинава-Јапонија. Во оваа вештина се користат неколку традиционални оружја како на пример: катана, тонфа, кама, нунчаку, бокен, бо и сл.

Веќе неполна година како живее во Чикаго и за доста кратко време започна да го живее својот сон. 

Дејан: Во Чикаго живеам 11 месеци и можам да кажам дека моментално сум презадоволен од успехот, кој што успеав да го направам во овој навистина краток период. Дојдов во септември мината година од Швајцарија каде живеев 2 години. Да бидам искрен првите недели ми беше тешко да се навикнам на овој стил на живот. Но тоа беше предизвикот со кој морав да се соочам, со мојата посветеност и јасно поставена цел успеав да го надминам.  За мојот роденден овој месец го добив најдобриот подарок, го освоив бронзениот медал на државното карате натпреварување каде имаше пријавено повеќе од 2200 учесници. 

Моментално работи во Fonseca Martial Arts, една од најголемите карате организации во Илиноис, основана од страна на г/дин Џон Фонсека. Имаат  5 карате школи (Chicago, Park Ridge, Evanston, Wilmette, Glenview) со вкупно 1000 ученици. 

Дејан: Јас сум менаџер и главен карате инструктор во ФМА- Гленвју. 

Поради моето големо судиско искуство, член сум на судиската карате комисја во ФМА.  

Од неодамна имавме и преструктуирање во менаџмент структурата на ФМА. Поради моето формално образование, магистер на МБА менаџмент, и моето повеќе годишно искуство во делот на финансиите, веќе неколку месеци го менаџирам и финансискиот сектор на ФМА.

Дека е вистински херој покажува и фактот дека со каратето и техниките на каратето помага на дечињата кои имаат потреба од тоа. 

Дејан: Имаме повеќе различни програми но заедничко за сите нив е дека каратето содржи техники кои ја градат силата, издржливоста и флексибилноста, држењето на телото, рамнотежата и координацијата. Но овој спорт освен физички бенифиции нуди и ментални бенифиции, како на пример градењето на самодовербата кај децата и подобрување на концентрацијата.  

Овде би ја спомнал програмата КИАИ. Во оваа програма имаме дечиња со посебни потреби, некои од нив користеа помагала за да се движат и тренингот го правеа со нив. Посебно сум горд на еден голем шампион кој после 6 месеци карате тренинг успеа да ги направи своите први чекори без неговата количка. Ние ги менуваме нивните животи но верувајте ми и тие ни ги менуваат нас.   

За каратето тој ќе каже дека е доста популарно во САД, со оглед на тоа дека во 2020 ќе биде дел и од Олимписките игри. Подеднакво е застапен и кај машката и женската популација, најбројни се децата но има и повозрасни каратисти кои се занимаваат со каратето како рекреативен спорт. На пример посебната карате група ‘’Golden Dragons”  65+ години. 

Со кои возрасни групи работиш? 

деца од 3/4 години, Karate Tots

деца од 5/6 години. Little Dragons

деца постари од 7 години, овде имам неколку подгрупи во зависност од нивното искуство и карате појас (novice, beginer, intermediate, advanced). 
Begginer karate

Adult Karate

KIAI

Kick Out PD

На прашањето кој е Дејан приватно, тој ќе каже.

Јас сум од Кичево и од кога знам за себе секогаш сум сакал предизвици и имам натпреварувачки дух. Магистер на економски науки (МБА), зборувам англиски и француски јазик.  Во Чикаго живеам на неколку метри од езерото, често трчам и се трудам да го поминам слободното време во природа. Така ги полнам своите батерии и  секогаш имам позитивна енергија.  Моето второ хоби се моторите, сакам да патувам и често правам авантури и посетувам повеќе места и сакам да пробам локални специјалитети. 

Неговата најголема желба е  во 2020 година да има можност да суди и на првите олимписки игри во Токио на кои каратето за прв пат ќе биде дел од оваа највисока спортска манифестација. А освен тоа, тој има уште една голема цел пред себе. 

Моментално работам на новиот карате проект за лекување на Паркинсонова болест. Во проектот се вклучени околу 60 учесници, на возраст од 30 до 80 години, а тимот се состои од лиценцирани ПБ карате инструктори од ФМА, како и доктори и ассистенти од Раш хоспитал. 

По спроведеното првично тестирање на учесниците, резултатите беа изненадувачки. Оваа година потпишавме договор со најголемата болница во Илиноис „Раш хоспитал“. Доколку резултатите се позитивни од овој проект, оваа програма ќе биде прифатена и признаена како национална и ќе биде спроведена на целата територија на САД ова е мојата најголема цел оваа година.

Други цели се: следната година да освојам 1 место на државното натпреварување во САД. 

И за самиот крај на разговорт, еве што Дејан им препорачува на сите читатели на Macedonian Social.

Карате е вештина првенствено наменета за градење на личноста и карактерот. Ако сакате да бидете мотивирани, полни со самодоверба и позитивна енергија и да имате здрав живот тогаш е време да започнете со вашето карате патување.

Читањето на МС е одлична вежба за вашиот мозок, а каратето е одлична вежба за вашето тело. Затоа продолжете да го читате МС и трениратје карате во ФМА – за сите читатели следува (1 week free). 

Најава за македонската црковна конвенција во Бафало, Њујорк

   Еден од најголемите собири на кои можат да се видат голем број на наши иселеници е Македонската Конвенција, која секоја година освојува по својата уникатност,  оригиналност и затоа од година до година се рушат рекорди на посетеност. Со содржините кои се опфатени на овие собири се покажува богатата традиција, култура и спортски дух на нашите иселеници во Америка и Канада. Традиционално, овие собири се оддржуваат во првата недела од месец Септември и траат три дена, најчесто тоа е петок, сабота и недела. Првиот собир на американско-канадската епархија е оддржан во 1975 година во Торонто, Канада.  Оваа година, конвенцијата ќе се оддржува од 30-ти Август до 1-ви Септември, а град домаќин е Бафало, Њујорк .  

Годинава е јубилејна, ќе се прослават 45 години од  првата одржана конвенција. На овој македонски црковен собир, има најава дека ќе присуствуваат македонци од сите делови на Америка и Канада, чии патишта ќе се вкрстат во МПЦ  ,,Св. Кирил и Методиј” во Бафало, Њујорк. Одржувањето на конвенциите е со цел да се негува и шири македонската култура, традиција, музика и храна.

Што е тоа конвенција, или како што некои ја нарекуваат конвокација?

Да разјасниме дека и двата збора имаат слично значење, само потеклото на зборот е различно. Зборот конвокација е од религиозно потекло, а конвенција потекнува всушност од собирите на Македонската Дијаспора во МПО (македонска патриотска организација). Така црковните собири го добиваат името Македонски Конвенции организирани од Американско-Канадската епархија при МПЦ. 

Минатата година собирот се одржа во црквата ,,Св. Кирил и Методиј” во Чикаго, кои се покажаа како одлични домаќини, за чија организација имаше само пофални зборови и голема посетеност. Од минатата година пехарот се предаде во рацете на овогодинешниот домаќин, ,,Св. Кирил и Методиј” од Бафало, Њујорк каде подготовките течат  во полна пареа.  

Еве ја програмата предвидена на конвенцијата

Петок, 30-ти Август 2019

Пристигнување на гостите

7:00 pm- Младинска игранка во црковната сала при МПЦ ,,Св. Кирил и Методиј”

Сабота, 31-ви Август 2019

8:00 am- Турнир во фудбал- Sahlen’s Sports Park, Elma, NY

9:00 am- Седница на Епархиското Собрание во црковната сала при МПЦ ,,Св. Кирил и Методиј”

06:00 pm- Вечерна богослужба, МПЦ ,,Св. Кирил и Методиј”

07:00 pm- Смотра на играорните групи во црковнта сала на ,,Св. Кирил и Методиј”

09:00 pm- Младинска игранка, ,,Св. Кирил и Методиј”

Недела, 1-ви Септември 2019

09:00 am- Свети Архиерејска Литургија, МПЦ ,,Св. Кирил и Методиј”

09:00 am- Турнир во фудбал, Sahlen’s Sports Park, Elma, NY

06:00 pm- Гала банкет и церемонија на доделување награди, Lucarelli’s Banquet Center, Lackawanna, NY

08:00 pm- Младинска игранка во црковната сала на ,,Св. Кирил и Методиј”

За повеќе информации посете ја и ФБ страната @ Macedonian Convention Bufallo 2019

Овие собири се место каде нашите се дружат, запознаваат, разменуваат мислења, контакти, играат и имаат убаво поминате време за кое се раскажува, нормално до следната средба или конвенција. А каде ќе се оддржува црковниот собир следната година ќе се објави ве текот на овогодинашниот собир. Наш совет е да побрзате и резервирате хотел, авионска карта и сите правци нека водат кон центарот на случувањата на сите македонци во Америка и Канада, а тоа е во Бафало, Њујорк. 

Првата Македонска продавница во Чикаго, се на едно место

 • Македонско, од светски размери, а сепак домашно и топло. Токму така изгледа првата македонска продавница Lemont Valley Market отворена во околината на Чикаго.  Конечно, она што недостасуваше овде, место кое потсеќа на дома, урбано, совршено катче за сите ваши желби. На 15000 до 20000 македонска популација ( бројка издадена од Македонскиот Конзулат во Чикаго) оваа продавница е полн погодок, локација во која има производи за сечиј вкус. 
 •  Lemont Valley Market, лоциран во строгиот центар на населбата ЛеМонт е отворен на 17 Април 2019, со цел да се задоволат желбите и вкусовите на потрошувачите не само од Македонија, туку од Балканот и од Европа. Самата локација на продавницата потсеќа на онаа крај кејот на реката Вардар, но во овој случај не Вардар туку реката Дес Плеинс. Оваа продавница ги задоволува потребите од најмало до најголемо, со широкиот асортиман на македонски производи од најпознатите брендови во Македонија. 

Она што е карактеристично и неопходно за секоја македонска трпеза е ајварот, а овде може да го најдете во големи количини, исто како и пинџурот и лутеницата која никого не остава рамнодушен по уникатниот пикантен вкус. Во овој маркет може да ги најдете брендовите на Mama’s, Brajans, VAVA, Perustija и Bash Ajvar. Интересна информација е што Mama’s ајварот е прозведен по Кошер и Халал стандардите кои се без конзерванси и адитиви и во денешно време многу значат, посебно за оние кои внимаваат на традицијата и што внесуваат во организмот.

Сите оние кои се љубители на туршија или зимница од веќе споменатите брендови овде можат да се снабдат со кисели краставички, руски салати, црвена пиперка или пак кисела зелка за сарма. Повеќе не мора да чекате зима за да направите сарма, овде ја има 365 дена.

Производи како тетовско гравче и брашно, кочански ориз, масло за јадење од најпознатата фабрика во Македонија Брилијант се само дел од големиот асортиман на производи кои ги има на рафтовите во оваа продавница. Екслузивно за читателите на Macedonian Social откриваме дека наскоро доаѓа нов бренд на кочански ориз кој ќе е во нивна сопственост.

,,Зависниците” од благо можат да ги набават најубавите чоколади, Ресана од Агроплод Ресен, Витаминка производите, Стоби Флипс Смоки, Европа Скопје крем бананки како и најпознатите наполитанки Veneto. Најново во продавницата е прозводството на најпознатите свежо направени домашни македонски слатки, колачи, еклери, индијанки и тулумби. 

Кога сме кај домашно направената храна во самата продавница можете да појадувате од највкусниот бурек со сирење, месо или спанаќ, а наскоро го најавуваат и пица-бурекот кој е доста популарен. Овде се сите видови на банички и бели пецива, чоколадни кроасани или пак панини сендвичите кој потсеќаат на средношколските денови. Бурекот може да го набавите и во замрзната форма.

Освен слатки задоволства, во Lemont Valley Market може да најдете и секаков вид на македонски сирења, млечни и сувомесни призводи. Од козметика, неизбежно е да ги споменеме и производите за бебе и нега на лице, Бекутан.

Илинден пикник во Чикаго 2019

Еден од позначајните празници во Македонија е 2ри Август – Илинден или Св. Илија, a тоa е и национален и православен празник. Илинден има посебно значење за историјата на македонскиот народ , бидејки на 2ри Август започнало Илинденското востание во 1903 година. По тој повод иселениците од Македонија во Чикако го прославуваат овој празник секоја година со пикник во дворот на македонската црква Св. Кирил и Методиј. Иако во послаб број оваа година сепак оние кои што беа раскажуваа за убавата гозба и музика. Оние кои што не заминаа на одмор имаа можност со македонска музика изведена од Крис, домашни ќебапи и Скопско Пиво да го обележат празникот Илинден. Додека возразните дегустираа, дечињата имаа можност за цртање на лице , скокање во балони, а не беа изоставени и возењето на малите коњчиња Пони. Оваа година за прв пат сите оние кои што беа во можност да направат домашна храна имаа шанса истата  да ја продаваат на штанд или маса и така да остварат некоја слатка заработка.

Ние ќе наздравиме за Илинден, ќе Ви го честитаме овој значаен празник и ќе си посакаме да ни е за многу години прзникот. 

Кинга на месецот: “Becoming” – Мишел Обама

Книгата “Becoming” е издадена на 13ти Ноември 2018, на големо задоволство на сите љубители на Мишел Обама. Таа пишува за спомените од своето детство во Чикаго, за расизмот во јавниот живот како и за бракот со поранешниот претседател на САД, Барак Обама. “Becoming” веќе 9 месеца е број еден на листата на најубавите и најчитаните книги насекаде низ светот. Затоа се одлучивме наша препорака да е токму оваа книга која е преведена на 23 светски јазици меѓу кои и на македонски.

 ,,Сè уште има многу нешта што не ги знам за Америка, за животот, за сето она што иднината би можела да го донесе. Но, се познавам себеси. Татко ми Фрејзер ме научи напорно да работам, често да се смеам и да си стојам на зборот. Мајка ми Мириан ми покажа како да размислувам со своја глава и како да го користам ставот што го имам. Тие двајцата заедно, во нашиот збиен стан во чикашкиот Саут Сајд, ми помогнаа да ја согледам вредноста што ја има во нашата приказна, во мојата приказна, во пошироката приказна на нашата земја. Дури и кога таа приказна не е ниту убава ниту совршена. Дури и кога таа приказна е пореална отколку што сакате да биде. Вашата приказна е нешто што го имате, нешто што ќе го имате засекогаш. Таа е нешто што го поседувате” вели педесет и петгодишната Мишел Обама во книгата.

Убоди од инсекти

Летото е убав период за излети и прошетки во природа, на отворено. Освен што треба да се заштитиме од сончевите зраци, не треба да заборавиме дека многу лесно можеме да дојдеме во контакт со некои инсекти кои понекогаш знаат да бидат опасни. Иако повеќето инсекти не се опасни, нивниот убод знае да предизвика тешка болка со јадеж. Во Илиноис постојат 712 видови на инсекти кој се впишани во базата на идентификација за инсекти. Во овој период аптеките се полни со пациенти кои бараат совет за заштита, па затоа ние ќе ги спомнеме најчестите видови на убоди од инсекти.

Комарец (mosquito) – Убодот од комарец е во форма на кружни розеви отоци. Препорачано е да не се допираат или пак чешат истите да не дојде до поголема реакција односно алергиска реакција. Јадежот ќе го намалите со амонијак, црн лист од црн бозел, или пак билката тегавец. Листовите од овие билки ќе ја намалат поддуеноста, а воедно помагаат во дезинфекција на убодот. Децата се посебно осетливи на овој вид на убод. Ве советуваме секогаш со вас да имате спреј против комарци доколку планирате денот да го поминете во природа.

Пајак (spider) – Овој вид на убод може да се забележи по неколку часа, односно кога ќе се појави болката. Најбрза превенција е местото да се исплакне со вода и да се нанесе антисептик. Постојано нанесувајте ладна облога, а болката ќе ја намалите и со неколку капки од лаванда, помешано со една лажичка алкохол или јаболков оцет. Доколку почувствувате грч на местото на убодот, ставете лед и побарајте стручна помош од страна на лекар. 

Крлеж (tick) – Овој инсект е носител на сериозни заболувања. Доста е опасен, бидејки не се забележува веднаш. Најчесто не предизвикува болка, па затоа можат да поминат неколку дена доколку го откриете. На местото на убодот настанува реакција од црвенило, широка неколку сантиметри, а во центарот црвена или црна точка. Некои луѓе се осмелуваат сами да го извадат крлежот од кожата, но наш совет е да побарате лекар бидејки постои опасност главата на крлежот да остане во кожата. Околу крлежот не смеете да нанесувате хемиски средства, бидејки тогаш тој интензивно излачува течности, кои можат да бидат извор на инфекции. 

Мравка (ant) – Убодот од мравка не се смета многу за сериозен. Тој наликува на убод од болва. Често знае да резултира со алергиска реакција. За превенција, исчистете ја раната со ладна вода и сапун, потоа поставете ладна облога на местото на убодот и нанесете антисептик.

Вошка (lice) – Епидемиите со вошките на главата се јавуваат во училиштата, градинките, но не се изоставува и појавата во летниот период и во јавните базени. Тие се мали инсекти без крила и цицаат крв од главата. Нивната боја е различна, од белузлава до кафеава и црвеникава до кафеава. Вошките живеат само кај луѓето и доколку се отстранат од главата тие умираат сами до 24ч. Покрај тоа што нивното каснување тера најмногу на чешање, исто така остава мали црвени точки на кожата. Тие не скокаат, туку само ползат при што се пренесуваат од глава во глава, најчесто кај децата при нивното играње. 

Фармацевтот Анита Коцева вели дека убодот од инсекти предизвикува во телото да се ослободи хистамин со цел да се ослободиме од алергените кои овие инсекти ги оставиле на нашата кожа. Ослободувањето на хистамин е причината за појава на црвенило на кожата проследено со јадеж, а понекогаш и со болка. Таа на сите читатели на Macedonian Social ни препорачува секогаш со нас да носиме Benadryl Cooling gel, Benadryl крем, спреј или таблети доколку поголемиот дел од денот го поминуваме на отворено во природа. Целта е да го намалиме чешањето, а со тоа и иритацијата на кожата како и распространувањето на алергенот околу местото на убодот што ќе предизвика дополнителна иритација на кожата.