Entries by Jasna Velichkovska

Македонската црква ,,Св. Кирил и Методиј” збирно место на сите македонци во Чикаго

Во ова издание на Macedonian Social ќе ве прошетаме низ почетоците и историјата на македонската црква ,,Св. Кирил и Методиј” во околината на Чикаго, односно Вилоуброк. Секој што живее во близина на Чикаго па и подалеку барем еднаш ја посетил црквата. Затоа решивме да продлабочиме во корените и да ви доловиме одблиску како е настаната […]

Shore Club Чикаго- инспириран од најубавите плажи во светот

Преубавите градски плажи на езерото Мичиген полни со луѓе и преубавата панорама на нашиот град не примамија да ги посетиме и одблиску запознаеме летните локали. Поглед на плажа и езеро е првото нешто што ќе ви го комплетира чувството на тотално летно задоволство. Воздишката ни застана на најпознатата плажа North Avenue Beach каде е лоциран […]

Млади таленти – Во светот на Марија Весков – Сакам да станам уметник од светски размери

Марија Весков е млада дама без чиј талент за цртање на лица не поминува ниту еден детски роденден. Големи или мали, нема никој кој останува рамнодушен на нејзините вешти раце. Поседува пасија кон уметноста која од ден на се повеќе се зголемува, а најзиниот сон е да стане уметник од светски размери.  Девојка која сака […]

Macedonian Social здрaвје – Срам, страв или стереотип

За оние кои изгубиле некого и поминале денови со болка/и на душа. За оние кои кога врне не им се излегува од кревет, или кога нешто многу им значи не можат да престанат да се грижат. За родителите кои имаат дете што беснее и тешко може да се смири, а и за оние чие дете […]

Oxy третман за лице – Холивудски сјај на лицето

Стареењето започнува со недостаток на кислород. Тој не само што лечи туку и подмладува. Кислородот кој го дишеме од воздухот, го оддржува нашето тело и помага на кожата да биде чиста. Но во големите градови загадувањето, движењето во затворени и непроветрени простории, како и пушењето и стареењето,  допринесуваат до паѓање на нивото на кислород на […]

Александра Пилева: Имам песна за на Евровизија

Во овој број на Macedonian Social наша гостинка од областа на музиката е Александра Пилева, девојката чија музичка приказна се раскажуваше и надоградуваше во Македонија, се до моментот кога се пресели во Америка. На самиот почеток, пред повеќе од 15 години, јавноста ја запозна преку музичкото талент шоу на М2, а потоа продолжи да се […]

Бeнефитите од редовната физичка активност

Сите знаеме дека вежбањето е добро за нас, но дали знаете на кој начин е добро и зошто? Од подобрување на расположението па се до видливи резултати на вашето тело, дознајте како со мала промена може да си го подобрите вашиот живот и здравје. Го подобрува расположението и менталното здравјеРегуларната активност има многу физички и […]

Macedonian Social рецепти – Кифличките на мама

Од ова издание на Macedonian Social ќе споделуваме оригинални рецепти од македонската кујна. Слободно праќајте ни ги Вашите рецепти со фотографии од направениот специјалитет на contact@macedoniansocial.org и истите рецепти и слики ќе бидат објавувани во магазинот. Овојпат со Вас ќе споделиме рецепт кој е доста карактеристичен за македонската кујна. Без нив не се може, дел […]

Патот до успехот со Алекс Имброњев

Во овој број на Macedonian Social, наш соговорник е Алекс Имброњев. Успешен во она што го прави, тој за себе ќе каже дека верува во образование, правилно избран пат до целта и успехот е неизбежен. Фамилијарен човек, сопруг и татко на 4 деца, тој е најбараниот човек во околината на Чикаго и пошироко од Јануари […]

Прослава на Петровден во Индијана

Достоинствено одбележување на патрониот празник на  Македонска православна катедрала„Св. Петар и Павле“ во Краун Поинт, Индијана Православните Македонци во Северозападна Индијана го одбележаа Петровден, патрониот празник на својата црква. Црквата во Индијана е првата осветена македонска црква во Северна Америка. Минатата година се одбележаа 55 години од осветувањето на првата црква во Гери во 1963 […]