Entries by Jasna Velichkovska

Ова е писателката, стенд ап комичарка и девојка-борец, чии пишани зборови оставаат без здив и забрзуваат пулс

Ивана Наскова е новинарка, писателка, стенд ап комичар, лице од ТВ екраните во Македонија, девојка со големи сонови и високи цели во животот. Моментално е во посета на Чикаго и Америка, каде ужива, шета, твори и истражува. Кога веќе ни дојде на гости, ја искористивме шансата да ја запрашаме за животот, кариерата, книгите и она […]

Тулумбите на Тета

Тулумбите како рецепт потекнуваат од Турција. Самиот збор значи пумпа, а подетално не успеавме да откриеме зошто. Но овде сме да ви го претставиме рецептот на нашата читателка Биле која е позната по превкусните “Тулумби на Тета” во Чикаго. Таа веке 8 години како секојдневно ги прави тулумбите и кој пробал од истите побарал уште. […]

Како до подобар Имунитет ?

Сите знаеме како е чувството кога сме настинати: болка во синусите, чешање во грлото, кивање и тежина во целото тело. Само што сте на стартот на настинката, а вие веднаш почнувате да се проколнувате зошто не сте ги бришеле вашите раце по ракување со вашиот колега кој штотуку кивнал или пак ги броите ноќите што […]

Патот до успехот со Павле Биков – Рафа Никогаш не заборавајте од каде сте почнале

Во овој трет број на Macedonian Social наш соговорник е Павле Биков. Човекот чи приказна до успехот вреди да се раскаже. Живот чиј пат до целта не бил воопшто лесен. Денес има сопствена и успешна компанија за камиони, но тоа не било отсекогаш така. Како стигнал до она што е денес ќе дознаете од прво […]

Посетете го најголемиот rooftop во Америка, кој се наоѓа токму во Чикаго

Иако летото штотуку замина, тоа не значи дека забавата на отворено и коктелите завршија. Бидете секогаш расположени за нова авантура. На површина од околу 3300 метри квадратни пред неколку месеци се отвори најголемиот rooftop во Америка. И ни помалку ни повеќе туку во нашиот Чикаго. Со незаменливиот поглед на езерото Мичиген и магичната панорама на […]

Сан Франциско, град од кој застанува здивот на мал милион начини

Сместена на Пацифичкиот Океан, со идеална клима и природа, Калифорнија е држава која плени со својата убавина. Но еден факт е сигурен, каде и да одите, кои градови да ги посетите ќе бидете уверени дека секој град живее сам за себе и секој е различен од другиот. Секој крајбрежен град има своја вибрација, убавина и […]

Горјан Славески- Професионален Боксер

Горјан Славески по потекло од Скопје, со боксот почнува да се занимава уште од 15 години. Неговите почетоци биле во школските сали, улици и подруми полни со влага. Почнува активо да се занимава со боксот во Македонија, но наидува на затворени врати и неверувања во неговиот потенциjал за професионален боксер. Така разочаран од системот во […]

,,Sip and paint “, кога уметноста и забавата добиваат ново име

Macedonian Social е секогаш во тек со убавите трендови и уметноста. Затоа кога ќе се спојат виното и сликањето настанува ,,Sip and paint “, еден поинаков начин на доживување на уметноста, а во исто време и уживање во неа. Тоа е всушност сликање во групи каде што секој може да пие од омиленото вино а […]

Животно осигурувње ДА или НЕ ?

Кога размислувате за осигурување, прва асоцијација ви е авто одговорност, осигурување за домаќинството и т.н….. Но зарем Вие не сте на прво место, зарем не треба прво да го обезбедите вашиот живот и животот на вашите најблиски? Ако одговорот е дека немате пари за да се заштитите себе си и вашето семејство, размислете за цената […]

За прв пат одбележан 4ти Јули во дворот на црквата ,,Св. Кирил и Методиј”

На 4ти Јули 1776 година, 13те американски колонии гласале за осамостојување од Англија, момент што довел до формирње на Соединетите Американски Држави – САД. Официјално од 1941 година па до ден денес секоја година на 4ти Јули, празникот познат како ослободување на Америка, американците го слават овој историски момент со паради, скара, концерти, огномети и […]